В живота на всеки страстен занаятчия идва момент, когато оборудването за домашната работилница плавно мигрира във всички стаи, претрупвайки пространството, и идва моментът да помислите за създаването на специална стая.
Оборудването на домашна работилница е неизбежно решение за всеки, който не може да си представи живота без ръчен труд. Такава стая не само ще се превърне в място за съхранение на инструментите и оборудването, от което се нуждае всеки мъж, но може да се превърне и в място за реализиране на идеи, а понякога и източник на доходи.
Много занаятчии, които на практика трябваше да се справят с създаването на работилница в обикновен градски апартамент, бяха убедени, че е доста трудно да се направи това. Една пълноценна работна стая ще изисква поне 3-6 свободни квадратни метра пространство и не всички съседи са готови да се примирят с постоянен източник на шум наблизо.
Но ако не планирате да произвеждате мебели в индустриален мащаб, а просто искате да оборудвате място, където можете да извършвате дребни ремонти на оборудване, дизайн, работа с дърво или да се занимавате с творчество, тогава намирането на уединено кътче в апартамента за мини-домашна работилница е напълно възможно.
Работилница за хоби или за доходи?
Да, това е въпросът, на който първо трябва да се отговори. Ако планирате да направите сладки дрънкулки за себе си или семейството си, да построите лодки в бутилки или да прекарате случайния уикенд в изрязване на дървени картини с мозайката, това е едно. Но дори малка работилница за шиене на дрехи, кърпене на обувки, тъкане на изделия от ракита, да не говорим за по-мащабни проекти, замислени като бизнес, ще изисква правилна организация не само на самото работно пространство, но и на място за съхранение на неща, мини склад за продукти, които вече са готови или очакват ремонт, както и рецепция за посетители. Тези. и концепцията за избор на стая ще бъде напълно различна.
В този случай работилницата трябва:
- да се намира в рамките на града. Малко хора искат да губят времето си на дълги пътувания, а по-голямата отдалеченост на работилницата също ще изисква обмисляне на въпроса за доставката на готови продукти;
- имат достъпен вход за клиенти. Работилница, разположена в „пустата част“ на частния сектор или мазето на стара къща в необлагодетелстван район, до които може да се стигне през много кътчета и врати, може да изплаши потенциалните клиенти. Тази опция е подходяща само ако ще доставите поръчаните стоки самостоятелно или ще ги доставите по пощата и куриерските услуги;
- имат специално място за среща с клиенти и обсъждане на тяхната поръчка. Дори малък кът с маса и няколко стола, където можете да седнете и да обсъдите основните моменти, ще бъде определен бонус и ще придаде на вашата работилница по-солиден вид.
Домашна работилница „Направи си сам“ – откъде да започна?
Местоположение, местоположение и пак местоположение. Изборът на стая за домашна работилница не е толкова лесен, колкото изглежда на пръв поглед. Разбира се, много ще зависи от планирания вид дейност и наличието на свободно пространство. Напълно възможно е да намерите малък ъгъл в двуетажна сграда, за да оборудвате работно място за ремонт на часовници, но изграждането на пълноценна дърводелска работилница на балкона на стандартен 1-2-стаен апартамент не е реалистично.
Най-приемливите варианти за помещения за създаване на домашна работилница са:
- в частния сектор;
- гараж;
- веранда;
- разширение към къщата;
- лятна кухня;
- сутерен на къщата;
- в зоната на високите сгради;
- сутеренно помещение;
- гараж или стопанска постройка, разположена в двора на къща;
Балкон, лоджия или складово помещение могат да служат само като място за съхранение на ръчните инструменти. Първо, те често не са големи по размер и ще бъде много трудно да се работи пълноценно там. Второ, не само членовете на домакинството, но и съседите няма да бъдат възхитени от постоянния шум. Трето, използването на мощни инструменти може да претовари окабеляването на вашия дом.
Когато се извършва тиха работа или няма алтернатива, интериорът на апартамент (отделна стая, балкон, лоджия) във висока сграда може да се използва за мини-работилница. Този вариант е подходящ само ако не планирате да превърнете хобито си в бизнес и рядко ще нарушавате спокойствието на съседите си с чукване с чук.
Когато избирате място за домашна работилница, трябва да решите:
- какви видове работа ще се извършват там;
- какво оборудване, повърхности, машини, материали ще се използват;
- къде ще се съхраняват материали, заготовки, почистващо оборудване и готови продукти;
- къде ще бъде място за комуникация с клиенти (за занаятчии, които планират да правят пари от бизнеса).
Въз основа на това се изчислява площта. Получената цифра трябва да бъде умножена по коефициент 1,5-2. По този начин се създава „резерв“ от работно пространство, така че след инсталирането на оборудването и инвентара можете да се движите свободно из стаята.
Организация на вътрешното пространство и зониране
Друг важен етап, който заслужава специално внимание. Комфортът на капитана и качеството на извършената работа ще зависят от правилното подреждане на маси, стелажи, рафтове и машини, разпределението на местата за съхранение на детайли, консумативи и основни материали, наличието на отделно място за проектиране или скициране на чертежи.
Струва си да начертаете проста диаграма на хартия, която ще покаже всички основни зони. Така ще избегнете много грешки. Логично е да инсталирате всяко електрическо оборудване в непосредствена близост до контакти, а основната работна повърхност – близо до източника на директна светлина. След като направите скица, ще бъде възможно веднага да разберете дали тези правила не противоречат на въпросите за удобство и безопасност.
Ако източникът на захранване се намира в непосредствена близост до вратата и инсталирането на машината ще създаде затруднения при движение, по-добре е първоначално да се погрижите за оборудването на стаята с друг контакт и да инсталирате работна маса или друго оборудване, където ще заема по-малко място и ще създаде най-комфортната работна атмосфера, вместо да затрупва стаята с удължителни кабели и носачи, като по този начин създава повишена опасност от нараняване и пожар.
Местоположението на рафтовете, чекмеджетата или шкафовете с ръчни инструменти също играе важна роля. Те трябва да са лесно достъпни, за да не се разсейват с ходене или отваряне на много врати или чекмеджета по време на работа, но и да не пречат на господаря. В това отношение много удобни са системите за съхранение, които ви позволяват да съхранявате всички инструменти в организиран ред и в същото време винаги да ги оставяте под око, както и мобилни колички, на които можете да поставите всички необходими инструменти и да не се разсейвате с търсенето им по време на работа.
Основни направления на домашната работилница
Работна зона, която включва място за:
- машина;
- рафтове;
- съхранение на дребни инструменти и консумативи;
- контейнер за боклук и отпадъци.
Складово помещение, където ще бъде разположено следното:
- материали;
- заготовки;
- вече готови продукти;
- почистваща техника;
- работно облекло.
Правилното зониране на пространството ще помогне да направите работния процес не само по-удобен, но и по-икономичен. Ако работилницата е разположена на слънчевата страна на къщата или на балкона, тогава оборудването на основното работно място в непосредствена близост до прозореца ще ви позволи да се наслаждавате на естествена светлина през по-голямата част от деня, което значително ще намали количеството използвана електроенергия.
Комфорт и безопасност
Друго неизменно правило на домашната работилница е, че преди да започнете да подреждате пространството, трябва да се уверите, че електрическото окабеляване, инсталирано в къщата, може да издържи нивото на напрежение при работа с мощен инструмент, гнездата са в изправност и повърхностите на стените или подовете нямат запалими покрития. Това важи особено за работилници, които нямат централизирано отопление, в които електрически нагреватели се използват като източник на топлина през зимния сезон.
Стаята, използвана за работа, не трябва да бъде разхвърляна. Всички отпадъци трябва да бъдат отстранени своевременно. Запалимите течности се съхраняват в специални съдове.
Би било добра идея да се погрижите за закупуването на пожарогасител или противопожарно одеяло.
Качествената вентилация и шумоизолацията също не бива да се забравя. Това е особено вярно, ако работата не се извършва в отделна стая, а в сутерен, таван или стая на жилищна многоетажна или частна къща. За определени видове работа може да се наложи инсталиране на принудителна аспирация или вентилация.
Осветление и отопление
Когато организирате домашна работилница на територията на частна къща, най-доброто решение на проблема с отоплението ще бъде свързването на използваната стая към обща отоплителна система. В този случай стените на мазето, тавана или разширението трябва да бъдат изолирани.
Ситуацията е много по-сложна при отоплението на самостоятелни сгради. В такива работилници най-често се използват маслени или електрически нагреватели. Те обаче не са в състояние напълно да осигурят необходимото ниво на отопление и микроклимат и консумират много енергия. За да се сведат до минимум топлинните загуби, ще е необходима подобрена изолация и влагоизолация.
Това ще се изисква дори ако работилницата няма да се използва много често през студения сезон. Високата влажност и ниските температури могат да повлияят на качеството на инструментите и не винаги е възможно да ги съхранявате на друго място, по-подходящо за тези цели.
Независимо дали в стаята има естествен източник на светлина, без доп изкуственото осветление е незаменимо в работилницата. Светлината влияе не само върху качеството, но и върху безопасността на работата.
Препоръчително е да имате както стационарен, така и допълнителен преносим източник на осветление. Най-добре е да използвате лампи, които осигуряват дифузна светлина, не хвърлят сенки и избягват изкривяване на размера и пропорциите.
Какво ви трябва за домашна работилница
Разбира се, не е възможно да се отговори недвусмислено на този въпрос. Всичко зависи от избрания вид дейност. Но ето без какво не може да мине нито един занаятчия: работна маса.
Трябва да бъде:
- масивна, тежка и стабилна.
- препоръчително е да осигурите допълнителна фиксация на работната маса към пода;
- оптимална височина. Това ще осигури не само удобство, но и безопасността на капитана по време на работа;
- с достатъчна дебелина на капака. Размерите от 40 до 100 мм се считат за оптимални.
Наборът от инструменти може да варира значително, но можете да очертаете необходимия минимален набор, който включва:
- измервателни инструменти;
- шублери;
- отвертки;
- рулетка;
- чукове;
- клещи;
- квадрат;
- скоби
За обработка на дърво ще ви трябва:
- ножовки;
- длета;
- свредла;
- ръчна бормашина;
- чук;
За работа с метал се нуждаете от:
- длето;
- наковалня;
- ножовка;
- ножици за рязане на метал;
- иглени пили;
- свредла;
- матрици;
- кранове
Може да са необходими допълнителни електрически инструменти:
- бормашина;
- електрическа фреза;
- циркулярен електрически трион.
Когато избирате устройства, трябва да вземете предвид, че някои от тях могат да изпълняват определени функции на ръчен инструмент. Такива знания ще помогнат да се намали броят на покупките и да не се затрупва стаята с ненужни устройства. В допълнение, моделите, предназначени за домакинска употреба, които работят от стандартен контакт 200 V, са идеални за работа в домашна работилница.
Кутии, рафтове, шкафове и стелажи – никоя работилница не може без тези предмети. Техният дизайн, размер и капацитет са индивидуални за всеки майстор и пряко зависят от размера на помещението и обема на използваните материали.
Мини работилница на балкона
Мини-работилница на балкона е единственото решение за тези, които, колкото и да се опитват, не могат да намерят друга алтернатива. И въпреки че това е доста опростен вариант, той също има право да съществува и вече е помогнал на повече от дузина майстори.
Оборудването на домашна работилница във висока сграда има редица прилики с оборудването на пълноценна работилница:
- подготовка на помещенията. Всички боклуци и боклуци трябва да бъдат премахнати. Не трябва да отделяте дори малък ъгъл в бъдещото си работно пространство за съхранението му;
- отопление. Неостъклен балкон е изолиран и остъклен. Не би било излишно да се организира звукоизолация. Що се отнася до самото отопление, в такива помещения е възможно да се използват няколко опции: инсталиране на стандартни електрически нагреватели или полагане на топъл под;
- осветление. Въпреки че балконите и лоджиите имат отлична естествена светлина, е задължително да се погрижите за наличието на допълнителни източници на светлина. Освен това, ако планирате да използвате електрически инструменти, ще трябва да помислите за инсталирането на контакти.
Що се отнася до действителната среда, за такива мини-работилници се прилагат специални правила:
- работният плот трябва да е издръжлив, стабилен и функционален, но не прекалено масивен;
- за предпочитане са вертикалните подвижни системи за съхранение, позволяващи пространството да не се претрупва;
- не се препоръчва използването на голямо, тежко, шумно оборудване и инструменти с високи нива на вибрации. Това може да доведе не само до конфронтация със съседите, но и до разрушаване на балконските конструкции, което е много по-опасно.
- всички използвани инструменти трябва да са удобни, мобилни, универсални и да не заемат много място;
забранено е използването на лесно запалими материали, както и извършването на пожароопасни работи и работи, придружени от изпускане на вредни химикали във въздуха; - за съхраняване на малки предмети, най-добре е да използвате организатори или да осигурите чекмеджета в масата за тези цели;
ограничете се само до необходимите инструменти. Разбира се, повечето майстори имат желание да закупят възможно най-много устройства. Но в малки пространства трябва да използвате само това, което наистина е необходимо, в противен случай само за няколко месеца мини-работилницата ще се превърне в истинско бунище. Ако пространството е много малко и има много използвани материали и детайли, по-добре е да отделите малък ъгъл в апартамента за тяхното съхранение, като използвате килер или килер в коридора и използвате балкона изключително като работно пространство.
Спазването на тези прости правила ще ви позволи да оборудвате практична, функционална и удобна работилница дори в много ограничено пространство и да се насладите на любимото си забавление по всяко удобно време.