Сребърен пръстен с култивирана перла и позлата

Кремаво белите, идеално сферични перли са широко признати и популярни, съществуват множество различни видове перли. Тези органични скъпоценни камъни могат да варират значително по цвят, форма и размер. Тази голяма вариативност ги прави подходящи за всякакви видове бижута, включително пръстени, обеци, висулки, колиета и гривни. За да ви помогнем да изберете перфектната перла за вашето следващо бижу, предлагаме кратък преглед на различните видове перли.

Естествени срещу култивирани перли

Ако имате достатъчно късмет, може да откриете естествена перла, образувана вътре в мекотело, без човешка намеса. Те обаче стават относително редки. Култивираната перла, вместо да се образува около малък дразнител, расте, когато материал (обикновено парче черупка или тъкан от мантия) се имплантира в стрида, която се добива в океанско светилище, докато се оформи перлата.

Видовете перли, култивирани за създаване на уникални органични скъпоценни камъни, включват:

Сладководни перли

Най-често произвежданите перли се предлагат в различни размери, форми и цветове. Те се произвеждат в сладководни миди, а не в стриди, в сладководни езера, водоеми и реки в Китай и Япония. Мидите са големи и могат да произведат до 32 перли наведнъж. Въпреки че могат да бъдат оцветени със специални багрила, сладководните перли могат да бъдат бели, розови, прасковени и лавандулови. Оцветяването им в черно създава виолетови преливания, които им дават името „паунови перли“.

Морски перли Акоя

Перлата се образува от мънисто, имплантирано в гонадата на соленоводната стрида Akoya, която се покрива със слоеве седеф. Тази стрида живее в по-студени крайбрежни води около Япония, Южен Китай и Виетнам. Акоя перлите обикновено са бели, но могат да имат златисти или сребристо-сини нюанси. Те могат да бъдат с размер от 2 до 10 мм.

Таитянски перли

Са единствените в света естествено черни перли (но могат да варират от сребристо до наситено черно с нюанси на синьо и зелено). Те са изключително редки и могат да варират от 8 до 18 мм по размер, въпреки че перлите, по-големи от 15 мм, са рядкост. Тези перли идват от стридите Pinctada margaritifera, открити в солена вода около Таити и островите на Френска Полинезия.

Златни перли от Южно море

Един от най-редките и най-ценни видове перли, те се произвеждат от златоустната разновидност на стридите Pinctada maxima. Те се срещат по бреговете на Индонезия, Австралия и Филипините. Събирането на перли от тези мекотели може да отнеме много години. Освен това, жътварите са изправени пред рисковете от акули в тези коварни води, където могат да дебнат и пирати. С размери от 8 до 20 мм, тези перли могат да бъдат копринено бели или да имат елегантен сребърен, богат златен или пастелно розов цвят.

Бели перли от Южно море

Произведени от стридата Pinctada maxima, белите перли от Южно море са най-редките на планетата. Необходими са много години реколти, за да се получи правилният размер, цвят и закръгленост. Известни със своя размер и брилянтен сатенен блясък, тези перли се добиват и по бреговете на Индонезия, Австралия и Филипините.

Нетрадиционни перли

Традиционните перли показват класическата кръгла форма, която обикновено свързваме с перлите. Бароковите перли са известни със своите уникални форми. Стойността им зависи повече от цвета и блясъка, отколкото от размера. По-тъмните могат да получат по-голяма стойност, защото е по-често да се намират тези видове перли в бяло и розово. Бароковите перли се предлагат в следните форми:

  •  Двойни перли: Две перли, слети заедно, които може да са симетрични или несъответстващи. Те често се използват за обеци.
  • Монетни перли: Те са плоски и кръгли с гладка, отразяваща повърхност; може да се използва в обеци, колиета и гривни.
  • Сърцевидни перли: са плоски и отразяващи, като монетни перли, но са оформени във формата на сърце; те често са предпочитани за романтични тематични бижута.
  • Оризови перли: Липсват сферичните размери, свързани с перлите, и обикновено са малки и със заоблена форма.
  • Яйчени перли: Имат форма, наподобяваща черупка на яйце; Тежката им структура прави тези перли подходящи за окачване на бижута.
  • Keshi Pearls: Формират се, когато част от семето е отхвърлено, но перлата продължава да се развива в удължен седеф.

Както можете да видите, има много видове перли, от които да избирате, в зависимост от вида на бижуто, желания размер и цвят или това, което най-много ви харесва.

Пазарувайте перлени бижута от Hugasian.bg

Ние предлагаме широка гама от висококачествени перлени пръстени, обеци, висулки, колиета, гривни и талисмани, представляващи едни от най-добрите колекции. Пазарувайте перлени бижута по категория, марка и ценови диапазон. Също така не се колебайте да се свържете с нас за съдействие с вашата поръчка (или персонализиран дизайн на вашето бижу), като се обадите на 0888 623 888 днес!

By traki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *